Kybernetická hygiena

Kybernetická hygiena

26. 11. 2021
Nenechte se zmást, nejedná se o pravidelné čištění klávesnice a leštění monitoru. Jde o souhrn činností a návyků, při jejichž dodržování zvyšujeme naši bezpečnost v digitálním prostoru, a díky nimž dokážeme lépe čelit potenciálním kybernetickým útokům. Mezi tyto aktivity řadíme mimo jiné správu hesel, pravidelnou aktualizaci softwaru nebo důkladné zálohování dat. Pojďme se tedy podívat na nejzásadnější faktory kyberhygieny zblízka.

Dejte si záležet na přístupových heslech

Silné heslo by mělo tvořit minimálně 12-16 symbolů, obsahovat alespoň jednu číslici, velké a malé písmeno, speciální znak a v žádném případě by nemělo obsahovat osobní údaje, jako jsou jména mazlíčků, rodinných příslušníků, data narození apod. Nikdy byste neměli používat stejné heslo k vícero různým účtům a službám, odcizí-li vám totiž útočník jedno heslo, pokusí se ho použít i jinde. Dobrým tipem je používání hesel v podobě celých vět, protože jsou lépe zapamatovatelné a dostatečné dlouhé.

Zároveň by mělo být vaše heslo snadno zapamatovatelné, což se může při všech výše uvedených pravidlech zdát nemožné. Proto je tu pro vás password manager, služba/aplikace, která vám pomáhá udržet veškerá hesla pohromadě pod jedním hlavním heslem. Budete si tedy muset zapamatovat pouze jedno silné heslo a vyhnete se opakovanému užívání slabých hesel. Některé tyto managery jsou integrovány přímo v zařízeních, některé jsou bezplatné a jiné zase zpoplatněné.

Vícefaktorové zabezpečení. Jde o kombinaci několika nezávislých způsobů, jak ověřit vaši identitu. S tím jste se mohli setkat například při přihlašování do internetového bankovnictví pomocí tokenu nebo SMS s kódem. Dnes se používají způsoby, jako je přijetí oznámení do aplikace, otisk prstu nebo e-mail. Jak to vypadá v praxi? Například Facebook zabezpečíte heslem a v nastavení aktivujete dvoufaktorové přihlášení, při každém pokusu o přihlášení vám na mobilní telefon přijde požadavek o potvrzení, zda přihlášení potvrzujete, díky tomu předejdete zneužití vašeho hesla.

 

Zálohujte

Pokud chcete předejít absolutní ztrátě vašich dokumentů, fotografií a jiných cenných dat, nezapomeňte je pravidelně zálohovat. Ideálně hned několika způsoby. Pro online zálohování jsou k dispozici internetové služby, kam můžete bezplatně a bezpečně zálohovat své fotografie a dokumenty. Ve vašich chytrých telefonech máte zpravidla k dispozici integrované cloudové služby.

 

Aktualizujte

Držet krok je zkrátka potřeba. Aktualizace operačního systému a aplikací přinášejí zejména bezpečnostní záplaty, které odstraňují zranitelná místa, proto neodkládejte instalace aktualizací a udržujte vaše zařízení a aplikace pravidelně aktualizované. To platí i v případě antiviru, jehož nutnost rozhodně nepodceňujte. Naopak průběžně mažte aplikace, které nepoužíváte.

 

Šifrování

Jedná-li se o šifrování, jde o proces, kdy se za použití moderní kryptografie převádí data na zašifrovaná, která jsou čitelná pouze pro majitele dešifrovacího klíče. Například chytré telefony jako iPhone nebo Android jsou v jejich základu šifrovány, nastavíte-li si heslo, pak při jejich odcizení nelze zašifrovaná data získat jiným způsobem než tak, že je odemknete přímo vy. V posledních letech se začínají šifrovat i počítače, proto pokud váš hardware a operační systém podporuje šifrování, využijte ho. Při ztrátě nebo odcizení se vyhnete starostem o to, zda někdo nezneužije vaše data.

 

Vyhněte se bezhlavému klikání

V neposlední řadě je velmi důležité, abyste důkladně pročetli a ověřovali to, na co klikáte a jak obezřetně se pohybujete v digitálním prostoru. Všímejte si, co kde povolujete a instalujete. Za zdánlivě věrohodným e-mailem se žádostí o doplňující údaje se může skrývat škodlivý kód, který převezme kontrolu nad vaším zařízením a daty.

 

Učit se, učit se, učit se

Kybernetičtí útočníci a jejich praktiky jsou stále sofistikovanější, proto je dobré být v obraze. Pracujete-li každodenně s počítačem, jistě jste se už ve vaší společnosti účastnili školení o kybernetické bezpečnosti. Ať už je charakter vašich úkonů jakýkoli, školení a kurzy jak pro odborníky, tak pro samotné uživatele jsou nutností k tomu, aby byla vaše i firemní data v bezpečí.

Nechte nám na sebe kontakt a společně najdeme ideální řešení pro vaši bezpečnost

Jaromír Žák
Jaromír Žák
Ředitel
Jaromír se podílí na rozvoji a strategii našeho businessu a zodpovídá za kvalitu veškerých služeb.
Rychlý kontakt
Náš konzultant se vám ozve do 24 hodin od poptávky.
Individuální přístup
Poradíme vám s vaším problémem a najdeme pro vás ideální řešení na míru.
Náskok před konkurencí
Kromě toho, co vás zajímá, si vždy odnesete i něco navíc, abyste byli neustále krok před konkurencí.
NEXT GENERATION SECURITY SOLUTIONS s.r.o.
U Uranie 18, 170 00 Praha 7

IČ: 06291031
DIČ: CZ06291031

NGSS má zaveden systém řízení bezpečnosti informací dle normy ČSN ISO/IEC 27001:2014. Politika systému řízení bezpečnosti informací (ISMS) NGSS zde.
Etický kodex
Nevíte si rady?
Ozvěte se nám.