5 tipů, jak zvýšit zabezpečení stránek

5 tipů, jak zvýšit zabezpečení stránek

06. 12. 2021
Dostupnost internetu na různých typech zařízení prošla za několik posledních let velkým vývojem, což přirozeně vedlo také k vyšším požadavkům na zabezpečení webových stránek. HTTP protokol se stal zastaralým a přenáší nešifrovaná data, která může takřka kdokoli zneužít. Kvalitní zabezpečení webu by tedy mělo být jednou z priorit každého vlastníka webových stránek. Pojďme se tedy společně podívat na několik tipů, jak zabezpečení zvýšit.

1. Zálohujte svoje stránky

Není radno spoléhat se pouze na zálohu od vašeho hostingu. Zálohovat byste měli na více, ideálně další dvě nezávislá úložiště. Řešíte-li zálohu pouze prostřednictvím vašeho hostingu, může se stát, že se stane cílem kyberútoku a vy tak přijdete nejen o váš cenný obsah, ale i o jeho zálohu. Nastavte si automatizované zálohy, můžete využít např. Google disk nebo Dropbox. Pravidelné offline zálohování na pevný disk se také hodí.

2. Dejte si záležet na heslech

Data, která obsahují vaše webové stránky, jsou vaším cenným vlastnictvím, proto je chraňte pomocí silného hesla. Silné heslo by mělo obsahovat více než 12 znaků, malá a velká písmena, alespoň jednu číslici a speciální znak. Vyhněte se heslům, která jakkoli souvisí s vaší osobou a nepoužívejte jedno heslo do všech svých účtů. Šikovným pomocníkem pro vás může být password manager, díky kterému si budete muset pamatovat pouze jediné heslo, a to právě přístupové heslo do manageru.

Pokud si ukládáte hesla do prohlížeče, který používáte, je vhodné nastavit si dvoufázovou autorizaci pro přístup do vašeho profilu. Podaří-li se totiž útočníkovi získat vaše přístupové údaje do profilu prohlížeče (například Google účtu), pak by mohl získat i hesla, která v něm uchováváte. Dvoufázová autorizace mu v tom ale zabrání. Jakmile se totiž útočník pokusí přihlásit pod vaším heslem z jiného zařízení, na vaše telefonní číslo přijde žádost o potvrzení přístupu. Bez tohoto potvrzení se do vašeho prohlížeče dostat nelze.

Další informace o tom, jak si zabezpečit svoje účty se můžete dočíst v našem článku.

3. Pravidelně aktualizujte

Je důležité, abyste měli vždy nejnovější verze nejen veškerých svých:

  • aplikací a operačního systému,
  • ale také redakčního systému pro správu webových stránek.
  • Aktualizace totiž fungují jako záplata na potenciální zranitelná místa systému.

Aby tedy byla veškerá vaše data v bezpečí před kybernetickými útoky, jsou aktualizace zcela zásadní.

Více o nás

 

4. Antivirus a firewall jsou nezbytnost

Mít na svém zařízení zajištěnou antivirovou ochranu by pro vás mělo být samozřejmostí. Pokud totiž někdo neoprávněný následkem slabé ochrany získá kontrolu nad vaším počítačem, pak se může snadno dostat i do administrace vašich webových stránek a napáchat tam mnoho nenapravitelných škod. Nezapomínejte také na aktivní firewall, který je zpravidla součástí operačního systému.

5. Bezpečnostní pluginy

Stejně tak jako je zvykem mít na svém počítači antivirus a firewall, administrace vašich webových stránek by měla rovněž obsahovat bezpečnostní plugin a firewall. Dobře fungující bezpečnostní plugin umí odrazit útoky tím, že zablokuje IP adresy útočících serverů i jednotlivců pokoušejících se o neoprávněné přihlášení do administrace stránek. Také umí zablokovat celé regiony, ze kterých na stránky zpravidla útočí roboti. Vždy však instalujte pouze pluginy, které jsou ověřené.

 

Jedná-li se o bezpečnost vašich stránek a celkovou kybernetickou bezpečnost, je důležité držet krok s dobou, a to může být poněkud náročné. Nikdy na to však nemusíte být sami. Pokud si nevíte rady, obraťte se na nás a vaše stránky budou jako v bavlnce.

Nechte nám na sebe kontakt a společně najdeme ideální řešení pro vaši bezpečnost

Jaromír Žák
Jaromír Žák
Ředitel
Jaromír se podílí na rozvoji a strategii našeho businessu a zodpovídá za kvalitu veškerých služeb.
Rychlý kontakt
Náš konzultant se vám ozve do 24 hodin od poptávky.
Individuální přístup
Poradíme vám s vaším problémem a najdeme pro vás ideální řešení na míru.
Náskok před konkurencí
Kromě toho, co vás zajímá, si vždy odnesete i něco navíc, abyste byli neustále krok před konkurencí.
NEXT GENERATION SECURITY SOLUTIONS s.r.o.
U Uranie 18, 170 00 Praha 7

IČ: 06291031
DIČ: CZ06291031

NGSS má zaveden systém řízení bezpečnosti informací dle normy ČSN ISO/IEC 27001:2014. Politika systému řízení bezpečnosti informací (ISMS) NGSS zde.
Etický kodex
Nevíte si rady?
Ozvěte se nám.