Školení TISAX – aby s vámi automobilky počítaly

Školení TISAX – aby s vámi automobilky počítaly

04. 05. 2023
Chcete, aby s vámi automobilky počítaly? Obraťte se na specialisty certifikace TISAX pořádající odborná školení a staňte se důvěryhodným partnerem pro své odběratele v automobilovém průmyslu.

V současnosti ovládají digitální technologie stále větší část života i obchodu. Bezpečnost dat a informací se tak stává klíčovým tématem pro firmy všech velikostí a oblastí. V automobilovém průmyslu, kde se používají nejmodernější technologie a kde jsou vysoké finanční a pracovní náklady, je informační bezpečnost ještě důležitější. A právě z těchto důvodů vznikl standard TISAX. 

 

Co je TISAX? 

TISAX je zkratkou Trusted Information Security Assessment Exchange a jde o bezpečnostní normu dokazující, že systémy společností působících v automobilovém průmyslu mají a garantují požadovanou úroveň informační bezpečnosti. TISAX byl vytvořený německými automobilovými výrobci a postupně se rozšířil do celého světa. Dnes se stává stále více vyžadovaným bezpečnostním standardem pro dodavatele a subdodavatele nejen v automotive průmyslu. Jeho cílem je zajistit, aby všechny firmy v dodavatelském řetězci dodržovaly stejně vysoké standardy bezpečnosti dat.  

→ Tip: Přečtěte si případovou studii o zavádění normy TISAX

 

Proč právě TISAX? 

Automobiloví výrobci (a samozřejmě nejen oni) spolupracují s mnoha dodavateli a subdodavateli – od návrhu přes výrobu až po distribuci svých produktů. V rámci této spolupráce automobilky sdílí se svými dodavateli velké množství dat, a to včetně důvěrných informací (inovace, návrhy prototypů apod.). 

Výrobci tak potřebují určité záruky, že s citlivými daty a informacemi bude řádně zacházeno a nebude docházet ke ztrátám, nebo dokonce krádežím know-how. Z toho důvodu automobiloví výrobci vyžadují, aby jejich dodavatelé a partneři (a to včetně marketingových a prodejních společností) měli zavedený spolehlivý systém řízení bezpečnosti informací TISAX. Splnění této podmínky obvykle automobilky vyžadují ještě předtím, než s případnými dodavateli uzavřou smlouvu. 

 

Certifikace TISAX 

Pokud tedy vaše firma dodává pro automobilový průmysl, měli byste se seznámit s požadavky TISAX a certifikaci zvážit. Certifikace TISAX může zlepšit vaši konkurenceschopnost a pomůže vám získat si důvěru svých zákazníků. V České republice musí mít od 1. 1. 2023 povinně certifikovaný TISAX všichni dodavatelé společnosti Škoda Auto, kteří mají přístup k jejím citlivým informacím (jako jsou nákresy dílů, prototypy, výrobní postupy apod.). 

Certifikace bohužel není jednoduchý proces. Vyžaduje od vás pečlivou přípravu, důkladné porozumění požadavkům normy a přípravu na vlastní hodnocení i hodnocení externími auditory.  Výhodou je, pokud máte zavedený systém ISMS a prošli jste certifikací dle normy ISO/IEC 27001. Nároky na zavedení TISAX jsou totiž obdobné – s tím, že je zdůrazněná fyzická bezpečnost a ochrana informací v IT, zejména pak informace o prototypech a jejich částech. Na druhou stranu mandatorní požadavky TISAX jsou administrativně jednodušší a přizpůsobené podmínkám automotive výroby. 

 

Odborný kurz TISAX  

Abyste se připravili na certifikaci TISAX, nabízíme první oficiálně VDA akreditované školení na TISAX v ČR, které vás seznámí s TISAX a pomůže vám připravit se na certifikaci. Kurz vás provede požadavky normy TISAX a ukáže vám, jak je možné tyto požadavky implementovat do vaší firmy.  

Naučíte se základy TISAX, ale i to, jak implementovat opatření pro úspěšné hodnocení TISAX ve vaší společnosti na příkladech některých obecních požadavků VDA ISA. Získáte také přehled o struktuře a obsahu katalogu požadavků. 

Náplň kurzu: 

  • seznámení s modelem TISAX 
  • postup zavedení modelu ve společnosti 
  • příklady požadavků a opatření TISAX 
  • praktické a názorné příklady a úkoly 

 

Chci se zúčastnit kurzu VDA – TISAX

 

Lektorem kurzu je Ing. Ondřej Salák, specialista na informační bezpečnost a zavádění systémů ISMS a TISAX. Účastník při splnění minimálně 80 % docházky získá osvědčení VDA QMC o účasti.   

 

Nechte nám na sebe kontakt a společně najdeme ideální řešení pro vaši bezpečnost

Jaromír Žák
Jaromír Žák
Ředitel
Jaromír se podílí na rozvoji a strategii našeho businessu a zodpovídá za kvalitu veškerých služeb.
Rychlý kontakt
Náš konzultant se vám ozve do 24 hodin od poptávky.
Individuální přístup
Poradíme vám s vaším problémem a najdeme pro vás ideální řešení na míru.
Náskok před konkurencí
Kromě toho, co vás zajímá, si vždy odnesete i něco navíc, abyste byli neustále krok před konkurencí.
NEXT GENERATION SECURITY SOLUTIONS s.r.o.
U Uranie 18, 170 00 Praha 7

IČ: 06291031
DIČ: CZ06291031

NGSS má zaveden systém řízení bezpečnosti informací dle normy ČSN ISO/IEC 27001:2014. Politika systému řízení bezpečnosti informací (ISMS) NGSS zde.
Etický kodex
Nevíte si rady?
Ozvěte se nám.