Ransomware, jinak řečeno vyděračský program je složení anglických slov „ransom” (výkupné) a software. Za tímto hrozivým pojmem se skrývá škodlivý kód, který uzamkne přístup k infikovanému zařízení, znepřístupní používání programu nebo šifruje obsah (data) na disku. Po uživateli následně požaduje výkupné s tím, že po zaplacení dojde k odemčení zařízení nebo odšifrování dat. Tento příslib bývá samozřejmě negarantovaný.
Patří k těm nejzávažnějším kybernetickým útokům, se kterými se můžete na webu potkat. Škodlivé programy totiž útočníkům nabízí velmi výhodnou a jednoduchou cestu k výdělku. Proto četnost podobných případů neustále stoupá.
Jistě si pokládáte otázku, jak se může tento zhoubný program dostat do vašeho počítače. Může to být prostřednictvím podvodného e-mailu, který vás nutí otevřít přiložený soubor, může to být vaší dobrovolnou instalací neověřené aplikace, může to však být i cílený kybernetický útok.
Jakmile ransomware úspěšně infikuje zařízení, pravděpodobně uvidíte na obrazovce zprávu s výzvou k zaplacení konkrétní částky, často v bitcoinech. V některých případech je zpráva s požadavkem výkupného doplněná i informací, kolik času na zaplacení obnosu zbývá. Po jejím uplynutí se zpravidla částka zvyšuje.
Obětí kyberútoku se může stát kdokoli. I když máte pocit, že na vašich datech přece nemůže nikomu záležet natolik, abyste byli cílem útoku hackerů právě vy. Že nemají pro nikoho až takovou cenu a nikdo se nebude namáhat s pokusy o jejich krádež. Jste na omylu, kupcem, který je ochoten zaplatit, jste totiž vy samotní.
Ať už se jedná o jednotlivce nebo o firmy, velké podniky, letiště, zdravotnická zařízení či státní správu, následky úniku dat jsou velmi závažné. Jedním z nejčastějších cílů ransomwaru bývají osobní počítače, neboť útočníci mnohdy zneužívají známé chyby zabezpečení operačního systému Windows.
O bezpečném pohybu po sítích a datové bezpečnosti pojednává zákon o kybernetické bezpečnosti, pokud jste se tedy stali obětí kyberzločinu, doporučujeme kontaktovat Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost. Nejlepší obranou je však prevence a dodržování správných návyků při zacházení s počítačem či chytrým telefonem.