Virtuální identita je sada vlastností, které jednoznačně určují konkrétní osobu ve virtuálním prostředí.
Digitální identita je synonymum pro vaši osobu na internetu. Tvoří ji všechna data, která o vás kyberprostoru jsou. K jejich krádeži stačí přístup k nějakému prostředku, který vaše data zpracovává – webové stránky, účet na sociálních sítích, webové služby, síťové prvky nebo i hardware.
Digitální identitu formují všechny činnosti, které na internetu provádíte. I v případě, že používáte falešné účty nebo neuvádíte své jméno, dá se stejně na základně vaší aktivity na síti poznat, že jste jedna a táž osoba. Vyváříme ji tedy vědomě i zcela mimoděk.
Aktivně identitu vytváříte vědomým sdílením informací o své osobě – internetovou sebeprezentací. Je to třeba: jméno a fotografie na sociálních sítích, e-mailová adresa, opravdová adresa (třeba pro doručení balíčku), sdílení pracovních i školních úspěchů, psaní komentářů k příspěvkům a článkům apod.
Pasivně identitu vytváříte díky tzv. digitálním stopám nebo otiskům. To je víceméně vše, co na internetu děláte – na jaké stránky chodíte, co vyhledáváte, na jaké reklamy klikáte, jak dlouho na webové stránce jste, vaše IP adresa a tak dále.
Pro krádeže je nejlukrativnější získat vaši bankovní identitu, tedy přístup do internetového bankovnictví. Ukrást jde přes internet i právní identitu. A to v případech, kdy třeba někomu posíláte ofocenou občanku (třeba zaměstnavateli) nebo se občankou prokazujete jako existující osoba (třeba na platformách s kryptoměnami a akciemi). Stačí, aby fotku někdo zachytil a může ji zneužít.
Metod, jak někdo může ukrást a zneužít vaše osobní data je nespočet. Může je ale rozdělit do hlavních čtyřech skupin:
→ Tip: Přečtěte si, kde vám phishing hrozí a jak se mu bránit.
V nejhorším případě útočník využije kombinaci výše zmíněných metod, aby nad vaší identitou získal co největší kontrolu.
Asi si umíte představit, že motivací pro krádež identity je spousta, ale nejčastější jsou především finanční důvody.
Podvodníci díky krádeži identity získají přístup k vašemu bankovnímu účtu nebo kreditní kartě. Tím pádem můžou nakupovat běžné zboží, ale i si třeba pronajímat auta v půjčovnách – která často nevrátí – pořizovat zbraně, objednávat si dovolené, uzavírat různé smlouvy nebo si dokonce brát půjčky apod.
Dalším častým důvodem je kyberšikana, snaha vyhnout se falešnou identitou trestnímu stíhání nebo v extrémních případech snaha začít žít někde jinde jako zcela nový člověk.
Pokud se stane, že vám někdo ukradne účet na sociální síti a nadále účet používá a vystupuje jako vy, můžete se obrátit na Policii ČR. V případě, že účet jen ukradne, ale dále ho nepoužívá (tedy nepůsobí žádnou újmu – což neplatí, když vás sociální sítě živí), stačí profil nahlásit přímo v sociální síti jako falešný.
V ostatních případech se neváhejte celou věc předat policii.
Jako prevenci:
→ Tip: Přečtěte si o preventivních opatřeních více v článku: 5 pilířů kybernetické bezpečnosti.